1.4.2009

ולשם איזון האופטימיות מהפוסט הקודם הערה על מיתן

המיתן CH4 הוא גז חממה חזק הרבה יותר מה-CO2 מיכיוון שהוא בממוצע נשאר רק זמן קצר באטמוספרה ההשפע שלו לטווח של 100 שנה היא רק פי 23 מה-CO2. המיתן מצוי בכמויות באדמה הקפואה תמידית-כפור העד-permafrost בסיביר וצפון אמריקה ונוצר כיום כאשר כפור העד מפשיר והחומר האורגני מתפרק. כמויות יותר גדולות נמצאות בקרקעית האוקנוסים בצורה של דבר שניראה כמו קרח המורכב ממים ומיתן וניקרא הידראט או קלתרט Clathrate hydrate.
 עליית הטמפרטורה מפשירה את כפור העד וגורמת ליצירה ושיחרור מיתן.
גם ההידרט מתפרק בחום ומשחרר את המיתן. כיום עם עליית הטמפ' באזור הארקטי משתחרר שם מיתן ואולי מתחילים לראות את העלייה הנובעת מכך בריכוז המיתן באטמוספרה. לפני כ-55 מיליון שנה הטמפרטורה העולמית עלתה ב-6 מעלות וגרמה לארוע של הכחדה המונית. זאת ההכחדה שמפרידה בין הפלאוקן לאאוקן. הכינוי של התקופה הוא המקסימום הטרמלי בין הפלאוקן לאאוקן, באנגלית Paleocene–Eocene Thermal Maximum או PETM.  שיחרור של מיתן מיתוך מרבצי קלרטים הוא כניראה הסיבה. ארוע כזה יכול לקבל ובצדק את התואר סוף העולם או לפחות סופם של רוב בני האדם העולם. מזה זמן רב מדברים על שימוש במרבצי קלרטים בקרקעית האוקינוסים כמקור אנרגיה. ונעשים נסיות הפקה בארצות הברית ובים הצפוני.

כאשר הקרח הימי בקוטב הצפוני מפשיר התוצאה היא התחממות של כל האזור כולל כפור העד בסיביר ואלסקה וכולל מירבצי הידראט בעומק רדוד בים הארקטי לא רק הדובים בסכנה
שר תשתיות חדש וירוק ועוד - עדכון השר גלעד ארדן לעצור את התחנה הפחמית

בשעה ?? יש ממשלה חדשה עם שר תשתיות בעל עבר ירוק ורקע בהנדסה עוזי לנדאו
לכן ל תואר ד"ר מהמכון הטכנולוגי של מסצ`וסטס MIT אחד מהמוסדות האקדמאים המובילים בעולם. לפני שנבחר לכנסת היה מנכ”ל משרד התחבורה ומרצה בטכניון. בתור האיש היחידי בכנסת שהינו מומחה לנושאי תחבורה היה ממובילי ההיתנגדות לכביש חוצה ישראל. לעומת משהו כמו שיטרית שבלי כל קשר לעבודתה של אשתו כיחצני"ת בנושא הכביש היה ממובילי התמיכה בכביש. ללא קשר ככול הידוע לי מעולם לא דבק בעוזי שמץ של חשדות בשחיתות. רק חבל שנושא התשתית התחבורתי שיך לשר אחר.

גם גלעד ארדן השר להגנת הסביבה יהיה יותר טוב מהשר הקודם (כמובן) אבל נקווה שהרבה יותר טוב ולא ינסה להלביש קסדה על כל מי שנוסע על אופניים.

שר האוצר יובל שטייניץ לעומת זאת לא מבין בכלכלה לטענת הכלכלנים אבל כפי שראינו הבנה בכלכלה לא מונעת משבר כלכלי עולמי כך שאם יובל לא יתן לפקידי המישרד לבלבל אותו יותר מידי אז אולי יהיה לנו שר אוצר מעולה

נשאר רק להצטער שבני בגין אשר כגאולוג שמעתי עליו דעה חיובית מעקיבא פלקסר נשאר בלי תיק.

השר לעינייני מיעוטים אבישי ברוורמן הרצה לאחרונה בכנס בנושאי אנרגיה והיה המרצה הישראלי היחידי שהבין מה קורה בעולם בגדול וגם טען שיש לפעול בהתאם. דווקה לברוורמן יש רקע כלכלי מרשים: דוקטורט בכלכלה באוניברסיטת סטנפורד, תפקיד בכיר בבנק העולמי שבוושינגטון, שם התמחה בפיתוח כלכלי תוך שמירה על צדק חברתי, אילו אובמה היה מרכיב את הממשלה אבישי היה ללא ספק שר האוצר.

אבל יתכן העמדה החשובה ביותר שנתיפסה ע"י איש סביבה מובהק היא ראשות ועדת הכספים שזכה בה משה גפני אחד משלושת חברי הכנסת הירוקים ביותר בכנסת הקודמת

והנה סיכום חיובי על הממשלה החדשה, גם לממשלה הזאת יש צדדים חיוביים .

ותודה לשר התעשייה, המסחר והתעסוקה – בנימין בן אליעזר שמעשיו האחרונים בתור שר תשתיות היו קידום אנרגיות מתחדשות ואגירה שאובה ולא הפקדת התוכנית לתחנה פחמית נוספת בהצלחה בתור שר ירוק בתפקיד החדש

שלושים מי יודע: פני הממשלה -ירון דרוקמן - ynet

יהדות התורה החליטה: משה גפני ימונה ליו"ר ועדת הכספים - 01.4.2009 צבי זרחיה המרקר

בנימין בן-אליעזר: "נהפכתי לשר ירוק - ואני אוהב את זה" - 06.2.2009 אבי בר-אלי themarker

השר ארדן דורש להקפיא קידום תחנת הכוח הפחמית באשקלון: "קידוחי 'תמר' ו'דלית' יספקו את כל צרכי האנרגיה של מדינת ישראל לשנים רבות"
במשרד להגנת הסביבה טוענים עוד כי בהתאם לאמנת קיוטו מדינת ישראל תידרש החל משנת 2012 לנקוט בפעילות ממשית להפחתת גזי החממה: "הקמת תחנת כוח פחמית גורמת לפליטת גזי חממה בהיקף משמעותי ולכן אישור תחנת כח פחמית בשלב זה משמעו אישור פרויקט בעל עלויות חיצוניות גדולות שיפלו על כלל המשק החל משנת 2012"
06/04/2009, ליאור ברון - גלובס

"לגלעד ארדן יש עניין אמיתי בהגנת הסביבה"
כך קידם ח"כ אופיר פינס את פני ארדן לתפקיד במושב 'קביעת סדר יום לאומי סביבתי' בכנס סביבה 2020 בשיתוף "גלובס"
31/03/2009 מירב אנקורי - גלובס

כניראה שהשר החדש להגנת הסביבה יהיה הרבה הרבה יותר טוב!