11.3.2009

פעילי גרינפיס חסמו הבוקר, 10 במרץ, את מטה האיחוד האירופי בבריסל וקראו לפעולה מיידת להצלת האקלים

עד להכרעה - אין יציאה

פעילי גרינפיס חסמו הבוקר, 10 במרץ, את מטה האיחוד האירופי בבריסל וקראו לפעולה מיידת להצלת האקלים. הפעילים מנעו משרי האוצר של האיחוד לצאת עד אשר יקבלו החלטה אמיתית ואמציה לבלימת משבר האקלים


מאות פעילי גרינפיס מרחבי אירופה, ואף 4 פעילים ישראליים, חסמו את היציאות ממטה האיחוד האירופי בבריסל (בלגיה). במקום התנהלו דיונים של שרי האוצר באיחוד בדבר שאלת המימון למדינות מתפתחות במטרה לעצור את תופעת שינויי האקלים. הפעילים אטמו את הבניין וסרבו לתת לפוליטיקאים לעזוב עד שלא יתחייבו להציל את האקלים ול"שחרר" את כדור הארץ.

"שרי האוצר מקצים מיליונים מכספי משלמי המיסים לבנקים כושלים ולמנהליהם. אנחנו כאן כדי לוודא שהם יפנו את הכסף במטרה להתמודד עם שינויי האקלים", אמרה עו"ד נילי גרוסמן,מנהלת מאבק האנרגיה והאקלים של גרינפיס בישראל, "אם כדור הארץ היה בנק, הם היו מסייעים לו".


על מנת להפחית את הפליטה של גזי החממה ולהימנע מההשלכות של תופעת ההתחממות הגלובלית,מדינות מתפתחות צריכות לפחות 110 מיליון יורו בכל שנה עד שנת 2020 מהמדינות העשירות.
על כל מדינה לקחת אחריות וצעדים מעשיים בדבר היציאה ממשבר האקלים.

בהתבסס על כך, מדינות אירופה המבוססות צריכות לתרום 35 מיליון יורו בשנה (שווי של 1.30 יורו לשבוע עברו אזרח האירופאי, מחיר השווה לכרטיס אוטובוס).

"המנהיגים שלנו כשלו לתת מענה לסימני האזהרה של המשבר הכלכלי וכעת כולנו משלמים את המחיר, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לתת להם לעשות את אותה טעות עם משבר האקלים", הוסיפה גרוסמן, "השקעה רצינית ומתחייבת באנרגיה מתחדשת ובשינוי המצב הקיים צריכה להיעשות היום, לא מחרתיים. אחרת זה פשוט יעלה לנו בכדור הארץ עצמו, פשוטו כמשמעו".
על מנת לסייע בגיוס כספים למטרה זו גרינפיס מציע לעשות שימוש בסרגל מדידה כספי על פלטת גזי חממה ולבקש ממדינות עשירות לשלם על "עקבות הפחמן שלהן", בהתאם ליכולתן ומידת אחריותן.


ההחלטה שתתקבל היום תשפיע בצורה ישירה על העמדה הרשמית של אירופה ב"כנס האו"ם לאקלים" אשר יתקיים בדצמבר 2009.

ראשי המדינות יפגשו בבריסל בתאריך ה-19 וה-20 במרץ על מנת להכריע איזו תמיכה כלכלית יכול האיחוד האירופי להעניק למדינות מתפתחות על מנת לבלום את ההתחממות הגלובלית.
מדענים מובילים הנפגשים השבוע בקופנהגן, צפויים לפרסם את כל ההשלכות המואצות של תופעת שינויי האקלים כבר בשנים הקרובות ובתקופת החיים שלנו