4.5.2010

Blowout עדכון מכתם הנפט במיפרץ

הנפט ממשיך לזרום וכתם הנפט ממשיך לגדול
עדכון נוסף לפוסט היום בערב 


בצילום לווין מארונטNASA מהראשון לחודש בצד שמאל הדלתה של המיסיסיפי ובים נראה בברור כתם הנפט או לפחות חלקו העבה.

הסידור הבסיסי של קידוח בנוי ממקדח בצורת צינור חלול שבקצהו ראש קידוח דרך הקידוח מוזרם בוץ הקידוח אשר מקרר את המקדח ומעלה למעלה את שיברי הסלע Cattings . הבעיות בסדור הזה הן: א בוץ הקידוח עם השברים נשפך מחוץ לבאר וגם מבזבז בוץ וחמור יותר מזהם את הסביבה לכן הדבר אסור בקידוחי נפט ימיים.

 בעיה השניה היא כאשר מגיעים לנפט או גז הם יכולים לברוח ברווח בין הצינור לדופן הקידוח. (תרשים ימני) בשיטה המתקדמת יותר (תרשים שמאל) הקידוח מדופן לכול אורכו בצינורות בתוך הסלע צינורות המעטפת -casing,  ובין הקרקעית לאוניה/אסדה צינורות המגביה riser.  הבוץ עובר בצינור הקידוח וחוזר בחלל שבין צינור הקידוח לבין ההמעטפת/ המגביה. החלל בין המעטפת לסלע ממולא בבטון ביחוד לאחר סיום הקידוח. פריצת הגז שהביאה לאובדה של אסדת הקידוח קרתה לאחר שלב מילוי הבטון בשלבים האחרונים של "קיפול" הקידוח.
המגביה ממכיל שורה של צינורות נוספים מלבד הצינור שבו עובר המקדח בתמונה מקטע של צינור מגביה


כאשר הקידוח מגיע לנפט/גז במיקרים רבים הנפט נימצא בלחץ גבוה מחמת עומס הסלעים מעליו. לגבי גז שמצוי לבד או ביחד עם נפט מלבד הלחץ כאשר הגז מתערבב עם בוץ הקידוח נוצר קצף שמשקלו קל לכן הוא טס למעלה.
שתי התופעות ידועות כבלוואווט Blowout. ישנם דרכים לעצור את ה-Blowout בתוך הסלע ע"י בוץ קידוח כבד יותר ושסתום שמורכב על ראש הבאר Casinghead אבל אם נוצר מצב של Blowout ישנו מתקן הקרוי מונע-Blowout מונע פריצה   Blowout Preventer BOP  למעשה מדובר בשורה של בוכנות ואטמי גומי Blowout Preventer Stack שמיועדים לעצור את הזרימה או להרוג Kill את הבאר. החזק מבינהם המגח הגוזר Shear Ram המסוגל לחתוך את כל הצנרת לאטום את הבאר ולאפשר לאסדה להתנתק מהבאר. אבל יתכן שאינו מסוגל לחתוך חיבור של שני צנורת קידוח ששם המתכת עבה יותר.
אמורות להיות מספר דרכים להפעיל את מונע הפריצה BOP כולל מצב של איש מת dead man שבו חוסר קשר עם האסדה אמור להפעיל אותו באופן אוטומטי. (dead man למשל ידית ברכבת שעל הנהג להחזיק כך שאם הוא חוטף התקף לב ועוזב את הידית הרכבת נעצרת.
כפי שכבר הבנתם במיקרה שלנו שום דבר לא עבד למרות שהצוות ניסה להפעיל את ה-BOP לפני שנאלץ לנטוש את האסדה.
מימין BOP באונית המחקר Chikyu צ'קיו משמאל תרשים של ראש באר.
http://www.jamstec.go.jp/chikyu/eng/ChikyuImages/detail.htm

  למרות כל מיניי נסיונות לסגור את השסתום נגד פריצה של נפט באמצעות צוללות בשלט רחוק ROV השסתום עומד במיריו ונשאר פתוח.

בתמונה תלוי לו הממזר (בצהוב בהיר) באסדת הקידוח שהוא הביא לטביעתה.בינתים BP ומשמר החופים מנסים לפעול בכול הדרכים האפשריות כולל:

איסוף נפט מפני הים

פריסת מצופים Boom לעצירת הנפט

נסיונות להפעלת ה-BOP

הוספת חומר שגורם לנפט להתפזר בעמוד המים ולשקוע במקום לצוף וליצור שכבה שחורה שניבקת טוב לקורמורנים.

בניית כיפה כדי לכסות את מקום הפריצה ולישאוב משם את הנפט מעורב בקצת מים 

קדוח שאמור לחדור לקידוח הנוכחי כדי למלא אותו בבטון אסדה נוספת כנראה כבר במקום אוניית קידוח נוספת בדרך

בינתיים גם הנשיא אובמה ביקר במקום וסוף הסיפור עדיין רחוק


רובוט תת ימי מנסה להפעיל את עוצר ההתפרצות
הרובוט מנסה להפעיל את מנגנון המצויד בלהבים שאמורים להיות מסוגלים לחתוך את צנור המקדח ולאטום את הבאר shear ramמצב הקידוח מהצינור העקום והשבור נפלט נפט ב3 מקומות התרשים אינו מראה את העובדה שצינור המקדח יוצא מהמגביה וקוטרו קטן משמעותית
לגבי 11 אנשים זה היה הסוף.--
Anthony Guegel, Noah Brenner, Jonathan Davis & Anthea Pitt upstreamonline  25 April 2010 22:13 
A second Transocean rig, the drillship Discoverer Enterprise, is en route to the site of the Macondo blowout in the Gulf of Mexico, where it will spud an additional relief well, if required, in efforts to halt a leak of about 1000 barrels per day of crude from the damaged well.


New Technique Holds Hope for Oil Spill Cleanup
LESLIE KAUFMAN  NY Times May 1, 2010

Noah Brenner, Anthony Guegel, Anthea Pitt & Rob Watts  UpstreamOnline 29 April 2010 20:26 GMT


NEWS ANALYSIS
Gulf Oil Spill Is Bad, but How Bad?
By JOHN M. BRODER and TOM ZELLER Jr. NY - Times May  3, 2010