2.8.2010

צעד ראשון בכוון שיאפשר להעלות את מחיר החשמל בלי לפגוע במעוטיי יכולת

העלאת מחיר החשמל הינה צעד כמעט הכרחי בדרך לחסכון נרחב בחשמל.

מי שמפקפק בכך יוכל לעיין בפרסומות למזגנים ולראות כמה מהמזגנים בדרוג A מעיון בפרסומות בעתונות נראה שבערך 1 מ-12 מזגנים יעילים במיוחד COP=4 ומעלה אינם זוכים להדגשה מובלטת בפרסום אפילו כאשר הם מופעים. מסקנה לא ממש שמים לב לחיסכון בחשמל.
אבל הבעיה היא שמי שיפגע מעליית מחיריי החשמל הם אותם אנשים שאיין ביכולתם לרכוש מזגן יעיל ומקרה הטוב הם יקנו מזגן משומש בעל  COP=4 ומטה. משרד התשתיות מדגים צעד ראשון לפתרון הבעיה החלפת מקררים להחלפת מקררים ישנים ולא יעילים בבתיהם של כ-680 קשישים ומשפחות מעוטות יכולת. כעת נשאר רק לראות האם פרויקט ההדגמה - (פיילוט) יהפוך למבצע גדול שיקיף את לפחות המאיון התחתון ורצוי העשירון התחתון. בתוספת להשתתפות משמעותית לשאר 
עשירונים התחתונים.

בנוסף משרד התשתיות מתארגן לחלוקת נורות פלואורסצנטיות קומפקטיות Compact Fluorescent Light  CFL  (האם גם כאן למעוטיי יכולת?) עוד צעד מבורך. להזכירכם נורת CFL חוסכת לכם כסף למרות מחירה הגבוה יותר. וגם חוסכת פליטות של כספית כמות הכספית בנורה קטנה מהכמות הנוספת של כספית שתיפלט מתחנות פחמייות אם תשתמשו בנורת להט. 

שימו לב לנושא הגבלת צריכת החשמל של מכשירים חשמליים במצב המתנה ( בהודעה השניה ) אם ברשותכם ממיר של HOT שימו את היד מעליו HOT מכוון שחום הוא אנרגיה רק הממירים של HOT בארץ שווים כמה וכמה (אלפי?) טונות של פחמן לשנה. 
גם הצריכה של מסך פלסמה גדול הינה שערוריתית (לכן בחרו רק LCD רצוי LED ולא בגודל של 50 אינטש.)


________________________________________________
הודעה לעיתונותנבחרה הזוכה במכרז משרד התשתיות הלאומיות להחלפה וגריטת מקררים ישנים לקשישים ומשפחות מעוטות יכולות
תאריך ההודעה 27/07/2010נבחרה הזוכה במכרז משרד התשתיות הלאומיות להחלפה וגריטת מקררים ישנים לקשישים ומשפחות מעוטות יכולות
שר התשתיות הלאומיות: הפרויקט יסייע לאנשים בעלי יכולת מועטה, להיות הראשונים  להנות ממאמצי המדינה להקטנת צריכת החשמל

חברת ברימג דיגיטל אייג' ( יבואנית של LG ) היא הזוכה במכרז של משרד התשתיות הלאומיות לביצוע הפיילוט להחלפת מאות מקררים ישנים ולא יעילים בבתיהם של קשישים ומשפחות מעוטות יכולת. הפיילוט להחלפת המקררים הוא צעד נוסף בפרויקט ההתייעלות האנרגטית שעורך המשרד לתשתיות לאומיות ומטרתו להגביר את המודעות לחסכון באנרגיה, לעודד החלפת מוצרי חשמל ישנים בעלי דירוג אנרגטי נמוך והוצאתם מהשוק. הפיילוט יוביל לחיסכון משוער של כמיליון קוט"ש בשנה, ו- 10 מיליון קוט"ש בתקופה של עשר שנים.

שר התשתיות הלאומיות דר' עוזי לנדאו:  "פיילוט החלפת המקררים הוא עוד אחד משורה של פרויקטים אותם מקדם משרד התשתיות הלאומיות להשגת היעד המתוכנן בהתייעלות אנרגטית. "החלטנו להתמקד במקררים הן מכיוון שהמקררים הישנים הם מצרכני חשמל הגדולים ביותר במשק הביתי. כמו כן זו הזדמנות לסייע לאנשים בעלי יכולת מועטה, להיות הראשונים שיוכלו ליהנות ממאמצי המדינה להקטנת צריכת החשמל. המשפחות הלוקחות חלק בפרויקט ייהנו לא רק ממקררים חדשים ואחריות של שלוש שנים, אלא גם מכך שחשבונות החשמל שלהם יופחתו באופן משמעותי". השר ציין את שיתוף הפעולה הפורה בין משרדו למשרד הרווחה והשירותים החברתיים ואמר כי שיתוף הפעולה הוא שאפשר את הנעת הפרויקט וקידומו המהיר.

כ – 680 משפחות קשישים ומעוטי יכולת ייקחו חלק בפיילוט ובביתם יוחלפו המקררים הישנים במקררים חדשים ויעילים יותר מבחינה אנרגטית. המקררים הישנים יועברו לגריטה ויוצאו מכלל שימוש. רשימת הקריטריונים לקביעת המשתתפים בפרויקט, נקבעה על ידי משרד הרווחה והשירותים החברתיים, דרך לשכות הרווחה והעובדות הסוציאליות ברשויות המקומיות.

במסגרת המכרז נבחרה חברת ברימג דיגיטל אייג' לביצוע הפרויקט, והיא תדאג לספק את המקררים החדשים לזכאים לפינוי המקררים הישנים ולהעברתם לגריטה. אחד מתנאי הסף שנקבעו במכרז קבעו כי צריכת האנרגיה של המקררים החדשים לא תעלה על 1.5 קוט"ש ליממה כמו כן הובטחה אחריות של שלוש שנים על המקרר החדש. לאור העובדה כי מקרר ישן צורך בין 4.5-6 קוט"ש ליממה, משמעות הדבר הינה כי באמצעות ההחלפה ניתן יהיה לחסוך כ- 3.5 קוט"ש ליום על כל מקרר. החיסכון בעלויות החשמל עבור כל משפחה בגין ההחלפה, צפוי להסתכם בכ-50 שקלים בחודש, ובמצטבר כ- 600 ש"ח בשנה. 

משרד התשתיות הלאומיות פועל בדרכים מגוונות על מנת להגיע ליעד המתוכנן בהתייעלות  אנרגטית כאשר פיילוט החלפת המקררים, מהווה צעד נוסף במהלך לעידוד הצרכנים להחליף מכשירי חשמל ביתיים אשר אינם יעילים אנרגטית, למכשירים חסכוניים יותר. פרויקטים דומים של החלפת מכשירי חשמל ישנים במכשירים יעילים יותר בוצעו בקליפורניה ומדינות נוספות בארה"ב, והוכתרו כהצלחה.
_________________________________________________________

עד כאן ההודעה חבל שלא ציינו האם ביין דרישות המכרז ישנה הדרישה לאסוף את גז הפראון מהמקררים הישנים. הפראון ידוע כהורס האוזון ובנוסף כל מולקולה שלו הרבה הרבה יותר יעילה בבליעת קרינה תת אדומה מהסוג שגורם לאפקט החממה. לפי זכרוני מדובר בסביבות 3 סידריי גודל או פי אלפים ממולקולה של   
CO2

הודעה לעיתונותמשרד התשתיות הלאומיות יחלק נורות חסכוניות במתנה, במסגרת ניסוי שמטרתו לעודד את המעבר לשימוש בנורות חסכוניות ולהגביר את מודעות הציבור לחיסכון באנרגיה.המכרז לבחירת הגורם המבצע של המבצע למכירה וחלוקת הנורות, יוצא לדרך.
תאריך ההודעה 06/05/2010משרד התשתיות הלאומיות מחלק לך נורה חסכונית במתנה!

משרד התשתיות הלאומיות יחלק נורות חסכוניות במתנה, במסגרת ניסוי שמטרתו לעודד את המעבר לשימוש בנורות חסכוניות ולהגביר את מודעות הציבור לחיסכון באנרגיה.
המכרז לבחירת הגורם המבצע של המבצע למכירה וחלוקת הנורות, יצא לדרך.
מטרת המכרז היא לבחור גורם מבצע שינהל מבצע הנחות למכירה של נורות מסוג  CFL לציבור הצרכנים, תוך חלוקת נורות חסכוניות כמתנה. ההליך המכרזי אמור להסתיים תוך כחודש ותנאי המבצע עדיין לא נקבעו. ככל הנראה הצרכנים ירכשו נורה אחת (או יותר) במבצע שיציע הגורם שיבחר ובתמורה יקבלו נורה אחת במתנה במימון משרד התשתיות הלאומיות. התקציב שהועמד לטובת הפרויקט הוא כ- 2.25 מיליון ₪ ובמהלכו יחולקו 100-200 אלף נורות חסכוניות.

נורות הליבון צורכות כ- 20% מהחשמל בעולם ופולטות כשליש מכמות פלטות גזי החממה בעולם. החלפתן בנורות חסכוניות תביא תועלת משולשת: הפחתת הפליטות, ייעול אנרגטי וחיסכון בחשבון החודשי בחשמל.  צרכן בייתי שיחליף בביתו את כל הנורות יכול להגיע לחיסכון של כ – 70% מצריכת החשמל לתאורה. אם למשל צריכת החשמל של בית לתאורה היא כ – 730 קוט"ש ועלותה היא 365 ₪ לשנה על ידי החלפת התאורה לנורה יעילה יותר ניתן לחסוך כ – 255 שקלים.

הניסוי להחלפת הנורות הוא צעד נוסף מתוך צעדים רבים (ראה להלן) שנעשים במשרד התשתיות הלאומיות בדרך להגברת המודעות לצורך בחיסכון באנרגיה. בנוסף ובמקביל למבצע חלוקת הנורות, יעלה המשרד קמפיין הסברתי על החשיבות והיתרונות במעבר לשימוש בנורות חסכוניות. 

שר התשתיות הלאומיות, דר' עוזי לנדאו: "פרויקט הפצת הנורות לכל בית, במחיר שווה לכל נפש הוא עוד צעד בהפיכת רעיון ההתייעלות לאורח חיים. מדובר בתרבות צריכה שמאפשרת לצרוך את החיים המודרניים בדרך מייעלת אנרגיה."

משרד התשתיות הלאומיות מקדמים התייעלות אנרגטית.

ü      תקנות לאיסור  יבוא  נורות ליבון מעל 60 וואט- פורסם להערות הציבור

ü      תקנות לבנייה מודעת אנרגיהתקן הקובע כללים לתכנון מבנים חוסכי אנרגיהפורסם להערות הציבור

ü      קביעת צריכת חשמל מרבית למוצרי חשמל בייתים שנחשבים "זוללי אנרגיה"- הותקן

ü       קביעת צריכת חשמל מרבית למקלטי טלוויזיה- פורסם להערות הציבור

ü      הגבלת צריכת החשמל של מכשירים חשמליים במצב המתנה- פורסם להערות הציבור

_________________________________________________________

לסיכום נאה מאוד בתור צעדים ראשונים כעת נראה מה יהיה ההמשך גם בכיוון של תקנים מחיבים וגם בעידוד של החלפת מכשירים ובידוד והתאמה של בתים קיימים (עידוד פירושו כסף הרבה כסף)


גבי אביטל לא לבד ח"כ ישראל חסון משווה ביין אדם טבע דין לחיזבאללה
ארגון הסביבה המוערך דירג את 120 הח"כים על-פי מידת הפעילות שלהם למען הסביבה בכנסת. ח"כ ישראל חסון קיבל ציון נמוך מאוד, ובראיון לתוכנית "יהיה בסדר" בגל"צ אמר בדיוק מה הוא חושב על זה. האזינו
פורסם: 28.07.10,