18.4.2012

מדע על הבר: מדעני מכון ויצמן למדע יגישו ב-30 באפריל מבחר הרצאותההודעה של מכון ויצמן נותנת עוד 5 הרצאות אבל יתכן שהידען מהימן יותר אם הבנר צודק.

זה יקרה ביום שני, 30 באפריל, בשעה 20:30. 50 מדענים בכירים ותלמידי מחקר מצטיינים ממכון ויצמן למדע יגיעו ל-50 ברים ובתי-קפה נבחרים בתל-אביב וישוחחו עם הבליינים, באופן לא רשמי ובשפה ידידותית, על השאלות המדעיות הפתוחות, על ההתרגשות המלווה כל תגלית, ועל החיים "על הקצה" בחזית הידע.

כמה מ-50-55 ההרצאות עוסקות בנושא הפקת אנרגיה 

 ד"ר דן אורון
יהושוע, בן יהודה 22
משמש לחשמל – הדור הבא

המרה ישירה של אור השמש לחשמל תהווה כבר בעתיד הלא-רחוק חלק משמעותי מצריכת החשמל שלנו. מהן המגבלות של התאים הפוטו-וולטאיים הקיימים, וכיצד אפשר לשפר ולייעל אותם, כדי לייצר חשמל במחיר תחרותי כבר בעתיד הקרוב? ומה לננו-טכנולוגיה ולכל זה?
[אם הינו מחשבים את העלויות הנלוות אנרגיה סולארית תהיה תחרותית כבר היום ולמעשה מבחינת המחיר פנלים סולאריים מסין על סף התחרותיות כיום. עדיין פנלים סולאריים סובלים מכך שהאנרגיה ביצורם והתקנתם אינה גבוהה בהרבה מהאנרגיה המתקבלת מהם. וכמובן שיפור יקל את הגמילה מדלקים מאובנים]

 גיא רוזנצוויג
מנדלימוס, הירקון 102
כוכב נולד במעבדה – האם מיזוג גרעיני הוא הפתרון למשבר האנרגיה?מיזוג גרעיני הוא תהליך עתיר אנרגיה, המתרחש בליבתו של כל כוכב – כמו השמש שלנו – ומספק כמעט את כל צרכי האנרגיה של היקום. מזה עשרות שנים מנסים מדענים לחקות את התהליך בו מתרחש מיזוג של גרעיני אטומים קלים לגרעינים כבדים יותר, במטרה לייצר כמות אנרגיה אדירה וכמעט בלתי מזהמת, ללא שימוש בדלקים מאובנים. השיחה תציג את תהליך המיזוג, את הדרכים בהן מנסים מדענים מרחבי העולם לייצר מיזוג מבוקר במעבדה, ואת הקשיים והאתגרים – לצד היתרונות הגדולים.

[ הים כמקור האנרגיה הוא החלום הרטוב של ההיתוך הגרעיני, הדרך העיקרית כיום היא חימום של מימן בעל נויטרונים דאוטריום וטריטיום ב"בקבוק" מגנטי טוקמק tokamak אשר שומר את החומר הנמצא במצב של פלזמה הרחק מהקירות הפיזיים של המתקן. מתקן כזה נמצא כיום בבניה ITER  בצרפת במימון של האחוד הארופי סין ארה"ב יפאן…   התקווה היא שהמתקן יפיק יותר אנרגיה מאשר יצרוך. ישנם אפשרויות נוספות כמו שימוש   בליזרים לחימום קפסולה של מימן. ברקע קיים לפחות בסיפורים ההיתוך הקר. עד היום אף אחד לא הצליח להוכיח שהדבר אפשרי. ועדיין לאחרונה התפרסם סיפור על אדם שטוען שהוא בנה מתקן כזה.]

ליאור אמבון
ניילון, דיזנגוף 99
מוליכות-על: פיסיקה קוונטית על השולחן

מוליכות-על היא תופעה הפותחת צוהר אל העולם המוזר של הפיסיקה הקוונטית. השיחה תציג את התופעה ואת מקורותיה, וכן את האפשרויות היישומיות הטמונות בה: החל ברכבות מרחפות ומכשור רפואי מתקדם, ועד למיקרוסקופ ייחודי אותו מפתחים במעבדות מכון ויצמן למדע.
[רוב האנרגיה שאנו משתמשים בה עוברת דרך חשמל וההתנגדות תמיד גוזלת את חלקה ההופך לחום. בנוסף מוליכות-על מאפשרת לבנות טוקמקים מההערה הקודמת וכן רכבות ללא חיכוך הצפות על שדה מגנטי]

פרופ' מיכאל הס
שטרן 1
אנרגיה גרעינית – חלום או חלום בלהות?

הפקת אנרגיה מהיתוך גרעיני היא "החלום הרטוב" של האנושות. לעומת השימוש המזהם בדלקים מתכלים, זוהי אנרגיה נקייה וזמינה בשפע; לעומת השימוש המקובל כיום באנרגיית ביקוע גרעיני, היא בטוחה, ואינה יכולה לשמש ככלי נשק הרסני. השיחה תסקור את התפתחות השימוש באנרגיה גרעינית בהקשר להתפתחות הפיסיקה של המאה ה-20, כאשר הפיסיקה הגרעינית שימשה אחד המנופים החשובים ביותר לפריצות דרך בתחום העיוני והמעשי, ותסקור את ההבטחות, האתגרים, הסיכונים והסיכויים שבשימוש באנרגיה המבוססת על היתוך או ביקוע גרעיני. 
[ יש אפשרויות רבות החל מהגבירת את בטיחות הכורים (למשל לדאוג לכך שלא יקרה אסון גם אם כול המערכת החשמלית תפסיק לפעול והצוות יברח מהכור דרך מגוון תכנונים חדשים וקומפקטיים (כור שכונתי) ועד שימוש בדלק גרעיני אשר אינו יוצר תגובת שרשרת ולכן חסר תועלת בתור נשק גרעיני]