1.12.2009

בלוג וספר חדשים בעברית - הוֹמוֹ קוֹמְבּוּסְטַאנְס – האדם השורף Homo Combustans

הומו קומבוסטאנס הוא בלוג שנולד מתערובת של דאגה עמוקה, זעם וחזון.
דאגה כי שינוי האקלים שמתחולל סביבנו מציב בפני המין האנושי איומים אקוטיים בסדרי גודל שלא נודעו מעולם. רעב וצמא, הצפות וסופות, עוני מחפיר ומחלות, הגירה כפויה של מיליוני פליטים סביבתיים – כל אלה אינם עוד תרחיש ממציאות מקבילה או מדע בדיוני עתידי. הם המרכיבים של מה שטוני בלייר, ביל קלינטון, דזמונד טוטו ורבים אחרים כינו לאחרונה האיום מספר אחד על שלום העולם במאה ה 21.
זעם על הטמטום ותאוות הבצע שיצרו את המשבר הזה ומעכבים כעת את הפעולה הגלובלית הנדרשת לפתרונו. הצורה שבה ביזבזנו במאה ה 20 ובתחילת המאה ה 21 כמויות עתק של מים, מזון, אנרגיה ומינרלים, ואי השיויון הפושע בין ובתוך עמים שנלווה לבזבוז הזה, ייראו מן הסתם למי שילמד אותם בעתיד ככרוניקה הזויה של קוצר ראות ועיוורון. דמדומי ציוויליזציה שלא תפסה בעוד מועד לאן היא מוליכה את עצמה.
חזון כי אף פעם לא מאוחר מדי. מרחב הפעולה שבין הכחשה של משבר האקלים – המצב שבו היתה רוב אוכלוסית העולם עד לאחרונה – לבין הייאוש מהיקפיו ומאפיו חובק הכל , עדיין מאפשר כמה דברים.
הומו סאפיינס קומבוסטאנס ('האדם ההוגה השורף') הוא השם החדש שאני מציע לתת למין האנושי בן זמננו.

בנוסף בקרוב יצא ספר חדש מפרי עטו של דני בנושא שינוי האקלים שעתיד להכפיל מספר הספרים הטובים בנןשא בעברית. (אני לא כולל ברשימה דברים המיתחזים למדע אבל מתעלמים מהעובדות גם אם יצאו בהוצאה לאור מכובדת - והרי דעתי ללא צורץ לפרוץ לשרת כלשהו.)

בקרוב, ספר חדש בהוצאת הקיבוץ המאוחד:
הנה זה בא: כיצד נשרוד את שינוי האקלים
כיצד נשרוד את שינוי האקלים

מן העטיפה האחורית:
"השאלה העומדת על הפרק כיום", כותב פרופ' דני רבינוביץ, "איננה עוד אם כדור הארץ מתחמם, אלא כיצד אנו מתכוננים לעידן החם – והיבש והסוער והמציף – הבא עלינו לרעה".
בלשון בהירה, ובסיוע מחקר אקדמי מעמיק, עורך רבינוביץ ניתוח סוציולוגי חריף של משבר האקלים, על מרכיביו החברתיים, הכלכליים והפוליטיים. כיצד ירוויחו מדינות הצפון מההתחממות, וכיצד יקרסו מדינות הדרום; איך מעכבים תאגידי האנרגיה את הפתרון וכיצד מנסה ענף הביטוח להתמודד עם הסיכונים הכרוכים במה שרבינוביץ מכנה "המצב האקלימי הפוסט-נורמלי" (מאפ"ן). איך יסתגלו עשירי העולם ואיך יגוועו ענייו.
אגב כך, הספר שופך אור על חלקה של ישראל במשבר ובהתמודדות עמו, ועוזר לנו להבין כיצד ייראו חיינו בעתיד הקרוב: בין שנמשיך בדפוסים של התעלמות, בזבוז והרס, שיביאו לקריסת המערכות התומכות בחיינו, ובין שנבחר לאמץ דפוסים אחראיים של תחבורה, שימוש במים, ייצור וצריכה, כדי לשמור על משאבי כדור הארץ ולהגן על האטמוספירה לפני שיהיה מאוחר.
הספר יראה אור בדצמבר 2009 , ב"כעת", סדרה לספרות עיתונאית, בהוצאת הקיבוץ המאוחד


תגובה 1:

 1. אנונימי10/12/09 21:40

  אני מסכימה לגמרי עם הצורך למתן את צריכת האנרגיה. יש דברים פשוטים מאוד שכל אחד מאיתנו יכול לעשות בביתו כדי להוריד את הצריכה הנה כמה טיפים פשוטים:
  1. החליפו את נורות הליבון בנורות חסכוניות
  2. הורידו את טנפ' הכביסה שלכם ל-40 מעלות
  3. כבו את כל מכשירי החשמל שאין בהם שימוש כנו טלויזיה שלא רואים אותה כרגע, מחשב וכו'.

  השבמחק