13.5.2016

האם תלמד ישראל מהמשל הקנדי? השריפה בפורט מק-מוריי קנדה

איך למדו בעלי החברות בקנדה שהם לא כל יכולים.
אחת התעשיות המזיקות ביותר לסביבה בכלל ולאקלים בפרט, היא תעשיית חולות הזפת(חולות הנפט, oil sands, tar sands). מדובר בתעשייה המבוססת על שיטה מזהמת במיוחד להוצאת נפט מהאדמה עם יותר פליטות  של גזי חממה לאוויר מבקידוחים רגילים. בעלי החברות המנהלים תעשייה זו והאנשים שלהם בממשלה יודעים לא פחות טוב מבשאר העולם להפעיל לחץ. ולמרות זאת עכשיו חלק גדול מהקידוחים משותקים. מסיבות שאינם בשליטת בעלי החברות. בגלל גורמים שלמרות כל הכסף וההשפעה שלהם-בעלי החברות לא מסוגלים להשפיע עליהם.


החטא
kris krüg
Canadian Tarsands - Fort McMurray, Alberta
Learn more at www.DeSmogBlog.com/CryWolfChris Evans - The Pembina Institute מורדור במציאות?

סמל התעשייה הזו הייתה העיר פורט מק-מורי(Fort McMurray). העיר נימצאת במרכז הפקת הנפט  מחולות הזפת.  הפקת נפט מחולות הזפת כרוכה בחפירה של כמויות אדירות של חול המכיל זפת וחימומו לטמפרטורה גבוהה. חלק גדול מתושביה של העיר ורוב הונה מקורו בתעשייה הזו. עד שנות השישים של המאה ה 20 זו היתה עיירה עם כמה אלפי תושבים. מאז החלה תעשיית חולות הזפת להיתפתח היא הפכה לעיר גדולה עם כמעט 90,000 תושבים. כמות הכסף בה היתה כה גדולה, עד שהחלו לכנות אותה Fort McMoney. אלה שעכשיו תושביה הפכו לפליטי אקלים...

כריית חולות זפת ליד פורט מק-מורי אחת ההשלכות של שינוי האקלים היא התגברות השריפות. בקנדה השריפות התגברו ביותר מפי 2 משנות ה 70. ב 1 במאי החלה בסביבת העיר שריפה אשר התפשטה במהירות וב 3 למאי אחזה האש בעיר.כל תושביה נמלטו על נפשם, 2 נהרגו בהתנגשות במהלך הבריחה, באורך נס לא היו יותר נפגעים. כ 2,400 מבנים נהרסו(15% מהעיר) ובגלל הרס תשתיות יעבור עוד זמן רב עד שהתושבים יוכלו לשוב לשם. סך כמות המפונים היתה כ 100,000. השריפה היתה כה חזקה עד שהיא יצרה מזג אוויר משל עצמה: רוחות חזקות, מיני-טורנדו וברקים מתוך ענני העשן אשר הציתו את היער במקומות נספים בפעם הראשונה בהיסטורית השריפות. לפעמים השריפה התקדמה בקפיצה בכמה קילומטרים: היא דילגה אפילו מעל נהרות. אפשר היה לראות את העשן מהחלל. היא היתה כה חזקה שמומחים אומרים שעכשיו הם יצטרכו להכניס שינויים בכל ספרי הלימוד על אופיין והתנהגותן של שריפות. אלה שהיו במקום מתארים אותה כ"גהינום עלי אדמות" "ארמגדון" "סרט אימה" ועוד.

והעונש

שכונה שרופה ברובה במק מוריי מאתר ממשלת אלברטה. בסופו של דבר רוב העיר לא נשרפה אבל החלקים השרופים גדולים למדיי

אחת התוצאות היתה השבתת -שליש מתעשיית הנפט של קנדה. גם בגלל פגיעה בתשתיות אך בעיקר בגלל בריחת העובדים שגרו באיזור. לא ברור מתי הם יוכלו לחזור האם ומתי תשוקם העיר. העלות הכלכלית של שיקום העיר בלבד עלולה להגיע ל 7 מיליארד דולר. כמובן שאפשר לתקן לנסות לבנות את העיר מחדש אבל אם לא ילמד הלקח זה לא יעזור: "שריפות על" כמו זאת הולכות לחזור על עצמן ולהתגבר אם שינוי האקלים ימשך. בנוסף השריפות באיזורים האלה גורמות להפשרת שכבות קרקע נרחבות שעד עכשיו היו במצב של קפאון-עד ובכך משחררים כמויות גדולות של מתאן החבויות בהן. מתאן הוא גז חממה חזק ההרבה יותר מפחמן דו חמצני והדבר יאיץ את הרס האקלים...

אירוע זה אמור ללמד משהו תעשיינים ופוליטיקאים במקומות שונים בעולם כולל בישראל. לפתח תעשייה הפוגעת באקלים בתוך יער במדינה הסובלת משריפות עקב שינוי אקלים זה כמו לפתח תעשייה הפוגעת באקלים ובמקור המים העיקרי במדינה הסובלת מהתייבשות והתמעטות משקעים בגלל שינוי אקלים-כמו ישראל.


למרות זאת בישראל ממשיכים לקדם תוכניות לקידוחי נפט בלתי קונבנציונליים ברמת הגולן שאם יתממשו יגרמו לנזק כבד מקור המים העיקרי של ישראל-הכינרת. משיכים לקדם תכניות נוספות שיגדילו את פליטות גזי החממה כמו הרחבת בז"ן בחיפה, מכרה הפוספטים בערד(דשן כימי הוא אחד מהמקורות העיקריים לפליטת גזי החממה) ולאחרונה גם כיל מבקשת להפיק נפט מפיצליי שמן. ותוכניות שונות לכריתת יערות. זאת בשעה ששינוי האקלים כבר פוגע בישראל גם דרך
 מחסור במים ואספקה אי סדירה שלהם וגם בדרכים נוספות: אירועי אובך עם זיהום אוויר, סחף קרקע, גלי חום וקור, פגיעה במערכות אקולוגיות שונות.  למרות זאת בינתיים הממשלה לא עוצרת את התכניות להרחבה ובכך עוזרת להכניס את ישראל למלכודת כאשר קשה לדעת האם היא תדע איך לצאת ממנה.

אם זאת אין צורך להכנס לפאניקה-יש צורך לפעול. הלקח ברור: אם האנושות לא תסגור במהירות תעשיות מזהמות, לא תפסיק לכרות יערות, לא תשפר את דרכיה, אז הטבע יסגור את התעשיות האלה בעצמו בדרכים פחות נעימות בשבילינו. ברור שבמוקדם או במאוחר יבינו זאת התעשיינים השאלה היא מתי. לפני כמה חודשים נחתם בפאריז הסכם עולמי אשר שם למטרה להגביל את ההתחממות ל 1.5 מעלות צלסיוס. ראשי ממשלות כל הזמן מדברים על זה שצריךצ לפעול בנושא אבל עדיין לא התחילו לפעול כמו שצריך. מתי יצליחו להתגבר על עיוורון הכסף ולפעול כנדרש? הזמן יראה.


אם תרצו לראות כיצד ניראה שינוי אקלים בפועל הסתכלו כאן


כתב אלכסנדר סעדה
הוסיף תמונות וההבהיר את נושא תעשיית חולות הזפת איל מורג